Кафедра "Машинобудівних технологій та інженерії"
Історія кафедри
1967 році у зв’язку з гострими потребами машинобудівної галузі Дніпровського регіону в інженерах-механіках у Дніпродзержинському індустріальному інституті була відкрита спеціальність 0501 – «Технологія машинобудування, металорізальні верстати та інструменти» та створена кафедра «Технологія машинобудування», яку очолив канд. техн. наук, доцент Морозов Сергій Іванович.
Перші роки діяльності кафедрі були направлені на організацію навчального процесу та рішення методичних задач.
Перший випуск інженерів–механіків у кількості 96 чоловік відбувся в 1972 році.
Кафедра швидко нарощувала свій навчально-лабораторний і кадровий потенціал, розширювала свою науково-дослідну діяльність, удосконалювала навчальний процес і співробітництво з виробничими підприємствами міста, області і країни в цілому. Разом із завідувачем кафедрою Морозовим С.І. навчальний процес вели доценти: Сілкін В.П., Білий А.І., Лука В.П., Дяченко Р.І., Сухініна Л.А., Савілов О.М., Чорний В.І., старший викладач Дукін В.М., асистенти: Гречаник Е.М., Тіхонцов О.М., Смаль М.М., Ромахло І.Я., Куктенко Г.В., Маломуж А.І., завідувачі лабораторією Остроухов А.В. та Левчук О.С.
У 1975 році керівництво інституту прийняло рішення про структурний поділ кафедри на дві самостійні одиниці: кафедру «Технологія машинобудування» під керівництвом канд. техн. наук, доцента Чорного Віктора Івановича і кафедру «Металорізальні верстати та інструменти» під керівництвом канд. техн. наук, доцента Морозова Сергія Івановича.
Поділ викликав активізацію діяльності обох кафедр, їхнє розширення і кадрове зміцнення. Кафедри готували фахівців за денною та вечірньою формами навчання.
У 1980 році між інститутом та ВО «Південний машинобудівний завод» підписано «Договір про співробітництво в підготовці технологів – машинобудівників». Згідно договору щорічно 20-25 молодих фахівців направлялися працювати на ВО «Південний машинобудівний завод».
За короткий період завод поставив інституту необхідне навчально-виробниче устаткування (переважно верстати з ЧПУ). Це визначило науковий напрямок кафедри «Технологія машинобудування» – «Удосконалення технологічних процесів і підвищення точності обробки на верстатах із ЧПУ» (науковий керівник – доцент Чорний В.І.).
Науково-дослідний сектор кафедри «Металорізальні верстати та інструменти» мав два напрямки. Один з них – це переробка металовідходів машинобудування і повернення вторинної сировини в сталеплавильне і чавуноливарне виробництво, а також підвищення стійкості виливниць у металургійному виробництві (науковий керівник – доцент Морозов С.І.). Другий напрямок – удосконалення технологічних процесів виготовлення конічних зубчастих коліс, розширення технологічних можливостей металорізальних верстатів (науковий керівник – доцент Сілкін В.П.).
Розширення науково – дослідницької тематики сприяло розвитку зв'язків з машинобудівними підприємствами: Дніпропетровським комбайновим заводом, Дніпропетровським заводом важких пресів, Дніпропетровським заводом металургійного устаткування, Дніпропетровським заводом гірничошахтного устаткування, Дніпропетровським агрегатним заводом, Херсонським комбайновим заводом, Херсонським заводом карданних валів, Харківським і Мінським тракторними заводами, Ростовським комбайновим заводом, Кременчуцьким, Запорізьким і Львівським автозаводами та іншими верстатобудівними та інструментальними заводами та комбінатами.
До виконання науково-дослідних робіт активно залучалися студенти. На належному рівні проводився навчальний процес. Розширювались та оснащувались сучасним обладнанням навчальні лабораторії. Всі види виробничих та переддипломної практик проводилися на передових машинобудівних заводах України, Росії та Білорусії, багато дипломних проектів мали науково-дослідну спрямованість, характеризувалися досить професійними інженерними проблемами. Показники науково-дослідної діяльності кафедр піднялися до рівня кращих на факультеті та в інституті. Викладачі кафедр постійно підвищували свій навчально-педагогічний рівень на ФПК у кращих вузах країни, направлялися для своєї професійної діяльності в закордонні ВНЗ. Так, в 1977 році в Ленінградському інституті інженерів залізничного транспорту кандидатську дисертацію захистив Тіхонцов О.М., а доцент Шульга А.С. з 1983 по 1987 рік працював в Алжирському національному інституті легкої промисловості.
В 1978 р. завідувачем кафедрою «Металорізальні верстати та інструменти» став канд. техн. наук, доцент Сілкін Вадим Павлович.
В 1979 році був обраний за конкурсом на посаду доцента кафедри «Технологія машинобудування» канд. техн. наук Завацький В.Л.
В 1982 році кафедру «Технологія машинобудування» очолив канд. техн. наук, доцент Тіхонцов Олександр Михайлович. Науковий напрямок кафедри було переорієнтовано на тематику комплексної механізації та автоматизації допоміжних процесів машинобудування: збирання, транспортування і переробки металевої стружки, розробка і подача до верстатів більш ефективних МОР, їхня регенерація і т. ін. Керівником наукового напрямку став канд. техн. наук, доцент Тіхонцов О.М. Після захисту ним докторської дисертації в 1985 році при кафедрі створюється науково-дослідна лабораторія допоміжних процесів машинобудування, відкривається аспірантура, розширюється і поглиблюється тематика, розвиваються наукові контакти з АН СРСР і ДКНТ.
Навчальний процес, здійснюваний кафедрами, формувався і розвивався відповідно вимогам машинобудування до якості інженерів-механіків. Навчання студентів методам побудування технологічних процесів, проектування і конструювання верстатів та інструментів дозволило готувати інженерів широкого профілю, здатних працювати в будь-яких галузях машинобудування. Державна екзаменаційна комісія відзначала високий рівень підготовки інженерів-механіків, що підтверджено попитом на випускників з боку підприємств.
Не менша увага приділялася розвитку кадрового потенціалу кафедри. Після завершення навчання в аспірантурі КПІ у 1977 році і захисту дисертації у 1982 році на кафедрі «Технологія машинобудування» починає працювати один з перших її випускників Чухно С.І.
В 1985 році в Ленінградському гірничому інституті кандидатську дисертацію захищає Коробочка О.М. і працює над докторською.
З вересня 1987 році на кафедру «Технологія машинобудування» прийнятий на посаду доцента канд. техн. наук Радзевич С.П.
Деякий період кафедрою «Металорізальні верстати та інструменти» керували канд. техн. наук, доценти Кільдіватов Олександр Павлович та Радзевич Степан Павлович.
У зв'язку з початком інтенсивної роботизації машинобудівних виробництв з ініціативи ректора в 1986 р. на кафедрі «Металорізальні верстати та інструменти» відкривається нова спеціалізація «Технологія автоматизованого виробництва», а також змінюється назва кафедри на «Устаткування і технологія роботизованого виробництва». Завідувачем кафедри став канд. техн. наук, доцент Завацький Валентин Леонтійович. Навчально-педагогічний колектив за короткий період переглянув навчальний план, скорегував робочі програми, розробив методики виробничих і переддипломної практик, змінив тематику дипломних проектів. Під нову спеціалізацію кафедра швидко придбала відповідне устаткування: робототехнічні комплекси, промислові роботи і маніпулятори, засоби і програмне забезпечення для автоматизованого програмування механічної обробки на верстатах із ЧПУ. Вирішальну допомогу в цьому надало ВО «Південний машинобудівний завод». В результаті активної науково-дослідницької діяльності завершувалися дисертаційні роботи та відбувався їх захист.
В 1987 році в Дніпропетровському металургійному інституті кандидатську дисертацію захистив асистент кафедри «Технологія машинобудування» Левчук О.С.
В 1987 році в Одеському політехнічному інституті кандидатську дисертацію захистила асистент кафедри «Металорізальні верстати» Гречаник Е.М.
В 1988 році в МВТУ ім. Баумана захистив кандидатську дисертацію старший науковий співробітник кафедри «Металорізальні верстати» Ревенко Ю.М.
В 1989 році. в Інституті надтвердих матеріалів АН УРСР кандидатську дисертацію захистив старший науковий співробітник кафедри «Технологія машинобудування» Солод В.Ю. В 1990 році в Одеському політехнічному інституті успішно захистив кандидатську дисертацію старший науковий співробітник кафедри Коротков В.С.
В 1990 році кандидатську дисертацію в Харківському політехнічному інституті захистив асистент кафедри «Технологія машинобудування» Остроухов А.В.
В 1991 році в Дніпропетровському гірничому інституті захистив кандидатську дисертацію ст. викладач кафедри «Технологія машинобудування» Молчанов В.Ф.
В 1991 році на кафедру «Технологія машинобудування» прийшов працювати канд. техн. наук. Щокін А.І.
В 1991 році доцент Радзевич С.П. у Тульському політехнічному інституті захистив докторську дисертацію.
В 1994 році в Національній технічній академії України захистив докторську дисертацію канд. техн. наук, доцент Коробочка О.М.
В 1995 році в Київському політехнічному інституті захистив кандидатську дисертацію ст. викладач кафедри «Технологія машинобудування» Палагута В.А.
Поповнення кафедри вченими, що займаються дослідженнями інших проблем, розширили тематику наукових робіт.
Науковий авторитет кафедри підкріплювала широка участь її членів в роботі різних державних та суспільних організацій, спеціалізованих рад по захисту докторських і кандидатських дисертацій, редакційних рад видавництв.
Широкою була і літературна діяльність професорсько-викладацького складу та аспірантів кафедри: посібники, підручники, монографії, статті, доповіді.
Кафедри істотно зміцнили свій навчально-педагогічний і науковий потенціал. Активна наукова діяльність кафедр сприяла постійному вдосконаленню навчального процесу. Особлива увага приділялася комп'ютеризації навчального процесу, створенню лабораторії САПР. За результатами участі кафедри на виставках отримано дві срібних і три бронзових медалі ВДНГ.
З метою підвищення якості професійної підготовки студентів і зміцнення зв'язку з виробництвом на Дніпродзержинському дослідно-експериментальному заводі була створена філія кафедр, де студенти 1-2 курсів освоювали робочі професії верстатника і слюсаря-складальника. За результатами конкурсу серед вузів України філія кафедри була визнана однією із кращих (розділила 1-2 місце).
Наприкінці 1999 року відповідно до рішення керівництва ВНЗ про укрупнення кафедр наказом № 353 від 23.09.1999 року кафедра «Технологія машинобудування» і кафедра «Металорізальні верстати та системи» були об'єднані. Завідувачем кафедрою призначений докт. техн. наук, професор Тіхонцов Олександр Михайлович.
З 2013 року по сьогодні кафедру очолює доктор технічних наук, професор Бельмас Іван Васильович.
В 1966 року, спочатку як предметна комісія, яка входила до складу кафедри металургії чавун, була заснована кафедра металургії та технології зварювального виробництва. Створення було обумовлене великим попитом на інженерів-зварників. Засновником і першим завідувачем кафедри (початкова назва, металургії та технології зварювального виробництва — МТЗВ — проіснувала до 2003 р.) був канд. техн. наук, доцент Владислав Миколайович Мілютін. Перший випуск відбувся 1971 року.
У 1976 році завідувачем кафедри за конкурсом було обрано канд. техн. наук П.С. Лазаря, який прийшов з Ново-Каховського заводу зварювального устаткування. У подальшому завідувачами кафедри були Б.Д. Лебедєв (1982 —1987) та Є.М. Кривко (1987 — 1998), В.В. Перемітько (1998—2012), Г.І. Камель (2012—2017), Д.Г. Носов (2017—2022).
1980 року від кафедри відокремилася предметна комісія «Устаткування та технологія зварювального виробництва», яка згодом перетворилася на однойменну кафедру (1982 р.) у складі механічного, а з 1985 р. — інженерно-педагогічного факультету. Підготовка інженерів-викладачів машинобудівних дисциплін тривала до 1993 р., після чого її доручили утвореній Українській інженерно-педагогічній академії (м. Харків). На кафедрі УТЗВ працювали доценти, які у різні роки були і членами «материнської» кафедри — А.К. Маришкін (перший завідувач кафедри УТЗВ), В.А. Малаховський, В.М. Бєляєв (завідувач кафедри у 1986-1991 рр.), В.М. Мілютін, а також доцент В.О. Пінашина, старші викладачі Ю.А. Коржавін (декан інженерно-педагогічного факультету) та Н.Г. Щепеліна, асистенти П.П. Єлагін та Л.М. Сорокіна, ст. лаборант Л.С. Огурцова.
Випускників кафедри УТЗВ, що отримували, окрім інженерної, ще й ґрунтовну психолого-педагогічну підготовку, готували для системи професійно-технічної освіти.
У 1983 році кафедру МТЗВ переведено до сьомого корпусу, де було виділено більш ніж 600 кв. метрів площі. Це дозволило створити шість лабораторій замість трьох. Переїзд дозволив змонтувати та використовувати все наявне устаткування.
Основні зусилля викладачів були направлені на розробку робочих програм, поновлення та створення нових лабораторних робіт, методичних вказівок до курсового та дипломного проектування, виробничої практики та інше. Це дало змогу якісно вести навчальний процес та займатися науковим пошуком.
У 2021 року відбулася реорганізація кафедр технології машинобудування та технології та устаткування зварювання шляхом їх злиття у кафедру технології машинобудування та зварювання.
В 2015 році старші викладачі кафедри Музичка Діана Геннадіївна та Часов Дмитро Павлович захистили дисертаційні роботи на здобуття наукового ступені кандидата технічних наук, а в 2019 році ці ж вихованці кафедри отримали вчені звання доцентів. В 2022 році асистент Коломоєць Ігор Вадимович захистив дисертацію на здобуття доктора філософії.